Arkadaşınız ile beraber kendinize dövme yapma fikri hic aklınızdan geçti mi? Dövme stüdyoları dışında olan, arkadaş ortamlarında da başaralı dövmeler çıkabilmektedir. Birçok dövme sanatçısı, kendi ev stüdyosunda başlamıştır dövme yapmaya. Dövme makinesi kurulumu zor bir iş değildir. Dövme makinesi kurulumunda, temiz ve steril ortama gayret gösterin. Size kısa, öz ve resimli adımlardan oluşan, kurulum hakkında işe yarayacak bilgiler hazırladık, buyurun…

Konu Başlıkları:

  1. Parçaları Seçmek
  2. Dövme Makinesi Kurulumu
  3. Adaptörü Birleştirmek

Parçaları Seçmek

Dövme Makine Parça Seçimi
Dövme Makine Parça Seçimi

1. Bir Başlangıç seti alın: Başlangıç setleri mükemmeldir, çünkü gerekli olan tüm parçalar, set içinde mevcuttur. Set alırken, setin içerisindeki parçaların kaliteli olmasına özen gösterin. Kaliteli olmayan setler, sizi yarı yolda bırakacağı gibi dövme yapmaktan da soğutacaktır.

  • Dövme yapmaya başlamadan önce :  Dövme makinesinin kalitesine bir göz atın, ucuz dövme makineleri dövme yapılacak kişiye zarar verebilir. Aynı zamanda bulaştırıcı hastalık konusunda da dikkatli olmanız gerekmektedir!
Parça Satın al
Parça Satın al

2. Parça Almak: Eğer daha kaliteli parçalar isterseniz, parça parça satın almak da iyi bir yol olabilir. Oluşturacağınız dövme setinde, en kompleks ürün dövme makinesi olacaktır. İnsan sağlığını göz önünde bulundurarak, iyi bir makine seçimi yapmanız gerekir.

Tattoo Uzmanı Resim
Tattoo Uzmanı

3. Dövme Ustası: Tanıdığınız ve yakınlarınızda olan bir dövme ustasından destek alın. Başlangıç setleri hakkında konuşun ve fikir edinin. Genelde dövme ustaları da evinde başlamıştır bu işe. Tecrübelerinden faydalanarak kendi yolunuzu çizmeye başlayın…

Dövme Makinesi Kurulumu

Dövme Makinesi Kurulumu
Dövme Makinesi Kurulumu
  1. Ellerini dezenfekte et!: Dövme makinesi ve dövme yapımı, titizlik ve temizlik isteyen konulardır. Dövme yapmaya başlamadan önce ve dövme makinesini hazırlamadan önce ellerini antibakteriyel ürünler ile yıkayın ve cihaz kullanımı esnasında Latex eldiven kullanın.
Dövme Makinesinle Tanışın
Dövme Makinesinle Tanışın

2. Cihazı tanıyın ve alışın: Makinenin iskeleti tüm parçaları bir arada tutmaktadır. İki adet elektromanyetik bobinler vardır. Bobinler, bar’a hareket vermek ile birlikte iğnenin ileri-geri hareketini sağlar. Güç kaynağı da elektromayetik bobinlere bağlıdır ve bu sayede çalışabilmektedir.

  • Gerektiğinde bütün bu bileşenler sökülebilmekte veya değiştirilebilmektedir..
Gripi Takma
Gripi Takma

3. Dövme makinesine grip takmak: Grip, ü.ç kısımdan oluşur. Arkada kalan kısım, “arka boru”(tube), ön kısımda olan “Tip” ve son olarak gribin kendi tutma kısmı yer alır. Tercih edilen uzunluğa ayarlayın ve Grip de olan iki tarafı da sıkın (vida sistemi). Ortalama olarak: iğne 2 mm den daha fazla değil ve 1 mm az olmamakla birlikte iğne çıkışını ayarlayın.

  • Dövme esnasında aşırı kan akar ise iğne uzunlu gerektiğinden fazla olmuştur ve iğne boyunun kısaltılması gerekir.
Dövme Makineye İğne Takma
Dövme Makineye İğne Takma

4. Dövme makinesine iğne takmak: İğneyi takarken, dövme makinesinin üzerine daha önceden taktığınız tube,grip,tip kombinasyonunun arka kısmında bulunan borusundan (tube) yerleştirerek tipe doğru dikkatlice itiniz. Bu işlemde iğne ucunu körleştirmemek için özen gösterin ve sabırlı olun. İğneyi yerleştirirken sağa veya sola sürtmemesne gayret gösterin! Kör bir iğne ucu ile dövme yapmak, deriyi paramparça edeceğinden dolayı acı verici bir işlem olacaktır !

İğnenin Bar’a Takılması Resim
İğnenin Bar’a Takılması

5. İğnenin Bar’a Takılması: iğneyi, grip’in içerisine yerleştirdikten sonra, arkasında bulunan kancalı bölüme bar lastiği yerleştirilir.  Daha sonrasında bar lastiği üzerine takılmış iğne, barın (çekiç) üzerinde bulunan milin üzerine takılır.

İğne Mesafesinin Ayarlanması Resim
İğne Mesafesinin Ayarlanması

6. İğne Mesafesinin Ayarlanması: İğneyi bar’a sabitledikten sonra, makinenin üzerindeki sıkıştırma vidası gevşetilir. Grip’i ileri veya geri kaydırarak, iğnenin, tip’den çıkma mesafesi ayarlanır. Ayarlama yapıldıktan sonra, makine üzerindeki vida tekrardan sıkıştırılır.

Güç Kaynağı Kurulumu

Güç Kaynağı Kurulum Resim
Güç Kaynağı Kurulum

1. Güç Kaynağı Seçimi: Güç kaynakları teknik detaylarda birbirinden farklıdır. Başlangıç seti aldıysanız, daha az ayarlanabilir ve çok güçlü olmayan bir güç kaynağıdır. Başlangıç setinde güç kaynağınız dövme makinesinden daha pahalı olmamalıdır.

Güç kaynağını inceleyin Resim
Güç kaynağını inceleyin

2. Güç kaynağını inceleyin: Makinenin bağlantılarını kontrol edin. Makinenizin gereken voltajı aldığından emin olun. Çoğu dövme makinesi için üretilmiş güç kaynakları, dövme makinesine aktarılacak voltaj için ayarlama opsiyonuna sahiptir.

Dövme Makine Pedalı Resim
Dövme Makine Pedalı

3. Pedal : Eğer ki dövme makinesi setiniz bir pedal içermiyorsa, bir tane satın alın. Bir pedal oldukça ucuz ve genellikle özel bir çeşitlendirme olmayan modeller arasındadır.

Parçaları Birleştirmek

Pedal Bağlamak Resim
Pedal Bağlamak

1. Pedalını Makineye Bağlayın: Pedalı güç kaynağına, pedal girişinden takın. Pedalı aktive etmek için üzerine ayağınız ile basın. güç kaynağından dövme makinesine giden elektrik akımını kontrol edin.

Dövme Makinesini Güç Kaynağa Bağla Resim
Dövme Makinesini Güç Kaynağa Bağla

2. Dövme Makinesini Güç Kaynağına Bağla: Clipcord kablosunu, güç kaynağının makine giriş kısmına takın. Clipcord un diğer iki ucunu, dövme makinesinin altında kalan kısma gerdirerek takın. Pedal a basarak dövme makinesinin çalıştığından emin olun.

Makine Test et resim
Makine Test et

3. Makineyi Test et: Her şey birbirine bağlı ve monte edildikten sonra, dövme makinesini test etmek için hazır sın. Pedal a basarak dövme makinesini çalıştırın. Çalıştırdığınız ayarı beğenmez iseniz, güç kaynağı üzerinden voltajı yükseltip azaltarak ayarlama yapabilirsiniz.

Meyva üzeri dövme yapmak resim
Meyva üzeri dövme yapmak

4. Meyve üzerinde deneme: Sanatınızı pratik yapabilmek için elma, armut, muz kabuğu gibi meyvelerde deneme yapa bilirsiniz. Elma, armut ve muz kabuğu, insan derisine benzer. Eğer meyveye zarar verirseniz bilin ki iğne derinlik ayarında sorun vardır.

Dövme Makinesi Danışmanlık Resim