Rotary makine ile Bobinli makine arasındaki farklar

 

Günümüzde kullanılan dövme makinelerinin en temel çalışma prensibi, aslında çok eski tarihlere dayanmaktadır. Elektrik ve mekanik yapının birleşmesi sonucu açığa çıkan dövme makinelerinin temelinde yatan prensip, aslında okadar da karmaşık değildir. Amaç, iğneyi ileri ve geri hareket ettirebilecek gerekli parçaları birleştirip, dövme makinesini çalışır hale getirebilmektir. Lakin, çalışma prensibi olarak basit görünen bu sistemlerin elemanlarının üretimi ve tasarımları okadar da kolay değildir. Rotary dövme makinelerinin DC(doğru akım) elektrik motorunu yapabilmek veya bobinli bir makinenin bobin sargılarını sarabilmek, mühendislik bilgisi isteyen matematiksel hesaplamalar ile yapılması mümkün olabilen işlemlerdir. Aynı zamanda, tasarımsal olarak da, tasarlanan ve üretilen parçaların birbirleri ile bağlantılı ve düzenli bir şekilde çalışabiliyor olması esastır.

 

 

Rotary Dövme Makineleri – Rotary Tattoo Machines

Bilinen ve patenti alınmış ilk rotary dövme makinesi, Samuel O’Reilly tarafından 1891 yılında üretilmiştir. Üretilen bu makinenin temelinde ise, Thomas A. Edison’ un 1876 yılında keşfettiği elektrik motoru yer almaktadır.

 

Rotary, “eksen etrafında dönen” anlamına gelmektedir. Ancak rotary dövme makinelerinde kullanılan sistem, makineye dahil olan elektrik motorunun şaft döner ekseninin üzerinde, merkez dışı başka bir milin dönmesiyle çalışmaktadır. Bu merkez dışı oluşan harekete egzantrik adı verilir ve iğneyi ileri ve geri hareket ettirebilmektedir. Rotary dövme makineleri, en basit mantık ile bu şekilde çalışmaktadır ve kullanılması gerekli olan en az üç parçadan oluşur. Bu parçalar: Gövde, DC Motor ve Egzantrik adaptörü dür. Gelişen ve günümüzde kullandığımız rotary makinelerin temeli bu şekildedir. Değişiklik gösteren parçalar, sadece üzerine eklenen parçalar ile birlikte, iğnenin vuruş şiddetinin ayarlanabilir olması, titreşimi engellemesi, sessiz çalışabilmesi gibi, makinenin daha stabil ve rahat çalışabilmesini sağlamaktadır.

Bobinli dövme makinelerine göre, çalışma sistemi daha basit ve elde edilebilir malzemelerden oluşabilmektedir. Herhangi bir motorlu oyuncak araba veya kasetçalar dan sökülerek elde edilen bir adet DC elektrik motorunun üzerine, eksen dışı dönebilmesi mümkün olan bir adet kol düğmesi ve ona uygun bir kasa ile, rotary dövme makinesi yapmak mümkündür. Hapishanelerde yapılan dövmeler de genellikle bu şekilde hazırlanmış makineler ile yapılmaktadır. Fakat makinenin düzgün çalışabilmesi ve üzerine steril ekipmanların eklenebilmesi gerekmektedir. Bu yüzden, rotary dövme makinesi yapmak her ne kadar kolay olsa da, stabil çalışmayan ve steril olmayan bir makine ile dövme yapmak tehlike arz eder ve yapılan işçilikten iyi sonuç alınamaz.

 

Rotary_Egzantrik_Sistemi

 

 

 

 

 

 

Bobinli Dövme Makineleri – Coil Tattoo Machines

Bilinen ilk bobinli makine üretimi ise, Percy Waters’ ın 1929 yılında tasarladığı sistem ile ortaya çıkmıştır. Bu sistemin çalışma mantığı da her ne kadar basit görünse de, rotary dövme makinelerinden daha karışık bir yapıya sahiptir. Çalışabilmesi için kullanılması gerekli olan parçalar daha fazladır ve fizik kanunlarını daha çok esas alır. Bu parçaların en başında bobinler gelir. Genellikle en az iki adet bobin kullanılır ve bunlar birbirlerine seri şekilde bağlanır. Bobinlerin bir ayağı ortaktır ve birbirlerine direkt olarak bağlanır. Diğer ayakların birisi gövdeye, diğer ayağı ise anahtar elemanına bağlıdır. Bobin ile gövdeye bağlanan ayağın arasında ise, bobinlerin gücüne bağlı olarak, mikrofarad değerlerinde değişiklik gösterebilen bir adet kondansatör(kapasitör) bulunur ve bağlanma amacı, iletilen elektrik akımının arc(elektrik sıçraması) olmadan, düzenli ve temiz bir şekilde iletilebilmesi içindir.

Çalışma prensibi, bobinlere gönderilen elektrik akımı ile manyetik alan oluşturup mıknatıslanarak, önünde bulunan bar ı kendine doğru çekmesi ve bırakması şeklindedir. Bobinler ne kadar güçlü ise, çekim kuvveti de okadar güçlü olacaktır. Rotary dövme makinelerine oranla daha çok bakım gerektirir ve genelde ağırdır. Çalışma esnasında bobinlerin aşırı ısınması ile bile, makinenin ayarları bozulabilir ve düzensiz çalışır. Manyetik alanı ve iletimi sağlamak adına kullanılan malzemeler zamanla paslanabilir ve bu yüzden sürekli bakıma muhtaçtırlar. Kullanılan yaylar, bar ve kontak vidası zamanla aşınır ve değişmesi gerekir.  Alışması ve kullanımı, ustalık isteyen makinelerdir fakat kullanımına alışıldığı taktirde çok keyifli ve güçlü makinelerdir.