Dövme Makinesi Adaptör Resmi
Dövme Makinesi Adaptörü

Dövme makinesi adaptörü, dövme makinesini çalıştırmak için özel olarak üretilmiş bir güç kaynağıdır. Bu güç kaynakları genellikle, 0 – 15 Volt arası ayarlanabilir bir aralığa sahiptir fakat önerilen kullanım aralığı genellikle 3.5V – 12V arasıdır. Dövme makinesini çalıştırabilmek için, gerekli olan şey sadece Voltaj değildir. Adaptörün (Güç kaynağının), kalitesini belirleyen asıl faktör, içerisindeki elektroniğin, yüksek akım gücünü ( amperleri) destekleyebilir olmasından ileri gelmektedir. Dövme makineleri, çalıştıkları sırada her elektronik alet gibi, güç kaynağından belli bir oranda akım çeker ve bu oran, dövme makinesinin üzerindeki yük (iğne, iğne sabitleme lastiği, kullanılan yay ve iğnenin, deri ile temasında oluşan direnç) ile doğru orantılıdır. Dövme yapmak için kullanılması gerekli olan bu malzemeler, dövme makinesinin bobinleri veya motoru üzerinde bir direnç oluşturur ve bu direnç, güç kaynağından çekmesi gereken akım değerinin (amper in) yükselmesine sebep olur. Bu sebepten dolayı, makine verimliliği adına, tavsiye edilen minimum akım değeri 3 amper olmalıdır. 2 amper veya daha düşük bir akım kapasitesine sahip olan güç kaynakları uzun ömürlü olmamak ile birlikte, yoğun dövme seansları sırasında, güç kaynağının ısınmasına hatta yanarak kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Güç kaynağı bozulmasa bile, akım kapasitesi sınırlı olduğundan dolayı, dövme makinelerini rahat ve gerektiği performansta çalıştırmayacaktır ve kısa sürede bozulacaktır.

Adaptörü kullanırken, dikkat edilmesi gerekenler

Güç Kaynağı Dövme Makinesi
EIKON Güç Kaynağı

Adaptörler, yüksek voltajları ( 220 V gibi ), kullanılması amaçlanan voltaj değerlerine düşürürler. Kimi adaptörler (genellikle boyutları küçük olanlar), dışarıdan ayrıca ayarlı bir güç beslemesi yardımı ile voltajı düşürürken, kimi adaptörler ise kendi içerisinde bulunan voltaj düşürücüler sayesinde voltajı düşürürler. Her iki adaptörde de dikkat edilmesi gereken ortak durum, ana voltajın ( 220 V ) un topraklanarak temiz gelmesidir. Temiz gelmeyen akım, dalgalanmalara neden olur ve dövme makinesini düzensiz çalıştırır.

Dışarıdan ayrıca voltaj düşürücü güç beslemesi ile çalışan güç kaynakları (adaptörler ) ise, üzerilerinde yazan voltaj değerine göre veya güç kaynağını alırken, yanında verilen adaptör ile kullanılması gerekmektedir. Örneğin, 18 V ile çalışan bir güç kaynağına, 30 V verilir ise, güç kaynağının yanmasına ve çalışmamasına neden olur.

Kaliteli dövme makinesi adaptörleri, yüksek amper değerlerinde ve uzun süre sorunsuz şekilde çalışabilmek adına tasarlanmış cihazlardır. Fakat her ne kadar yüksek amperleri destekleseler de, bu değerler genellikle maksimum 5 amper e kadar sınırlıdır. Dövme makineleri ise genellikle maksimum 3 veya 3.5 amper aralığında akım çekerler ve 3 veya 5 amper kapasiteli bir güç kaynağı ile çok rahat bir biçimde çalışabilirler. Bu durumun tam tersi söz konusu olur ise, adaptörün bir daha çalışmamasına veya sigortaların atmasına neden olur. Yani, 3 amperlik bir akımı destekleyen dövme makinesi adaptörüne, 30 amper akım ile beslenen bir makine takıldığında, adaptörün devre elemanlarını yakarak, kullanılamaz hale getirecektir.

Kwadron Nemesis
2.056,48 TL
Custom 3 Amp
616,54 TL
Jak Pedal 2
33,91 TL